W jaki sposób pszczoły zapylają kwiaty i które lubią najbardziej?

W okolicach gdzie uprawia się dużo roślin owadopylnych ilość owadów dzikich — tzw. zapylaczy jest za mała do dobrego zapylania kwiatów, co może obniżyć plony. Rośliny, które mają nektar łatwo dostępny i wydzielają go dużo, są chętnie odwiedzane przez pszczoły i dobrze zapylane, a więc dają obfite plony, jeśli tylko jest dobra pogoda w okresie kwitnienia. Pszczoły zapylają takie rośliny uprawne jak: rzepak, gorczyca, koniczyna biała, seradela, słonecznik i inne.

Głównym zapylaczem kwitnących sadów jest pszczoła miodna. Gdy jest dobra pogoda to jedna pszczoła w ciągu jednej minuty obsiada od 8-10 kwiatów drzew owocowych. Jeśli kwiat nie zostanie zapylony to roślina nie wyda owocu i będzie niski plon. Niektóre rośliny uprawne są trudno dostępne dla pszczół. Takimi gatunkami są: koniczyna czerwona, lucerna, wyka i len. Koniczyna czerwona ma nektar w długiej rurce kwiatowej i pszczoła ma za krótki języczek, aby pobrać nektar. Lucerna z kolei ma kwiat zamknięty i nie może się do niego dostać. Wyka ma kwiaty silnie zwarte, które są trudno dostępne dla pszczół. Len ma mało nektaru dlatego pszczoły są nim słabo zainteresowane.

Rośliny miododajne — na terenie Wielkopolski i Warmii (w sąsiedztwie klasztoru w Stoczku Warmińskim) występują:

1. Lipa — kwitnie w pierwszej połowie czerwca przez 12-14 dni. Najmiodniejsza jest lipa drobnolistna.

2. Klon zwyczajny — kwitnie w końcu kwietnia. Pożytek wpływa dodatnio na wiosenny rozwój pszczół.

3. Klon polny — kwitnie w połowie maja i uzyskuje się z niego miód.

4. Jawor — kwitnie w połowie maja po rozwinięciu liści, kwitnie długo i może dostarczyć więcej nektaru.

5. Wierzby — kwitną od pierwszych dni kwietnia do końca maja. Termin kwitnienia zależy od odmiany i trwa 8-10 dni. Są źródłem bardzo obfitym w nektar i pyłek, który jest niezastąpiony dla rozwoju pszczół. Są wierzby, które kwitną przez cały sezon od końca maja aż do pierwszych przymrozków i jest to odmiana amerykańska.

6. Grochodrzew (akacja biała) —kwitnie od 15.V do początku czerwca przez ok. 2 tygodnie.

7. Malina — kwitnie w ciągu 3-4 tygodni, poczynając od końca maja. Wydziela nektar nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

8. Chaber bławatek — kwitnie w zbożach od ostatnich dni maja aż do żniw. Nektar nawet w czasie suszy jest pożytkiem bardzo obfitującym.

9. Krwawnica pospolita — kwitnie od czerwca do jesieni, roślina mioduje na bagnach i w drodze wyjątku, czyli gdy nie ma innego pożytku to pszczoły do niej lecą.

10. Koniczyny — kwitną od czerwca do połowy lipca, bardzo dobrze miododajna. Pszczoły najchętniej odwiedzają koniczynę białą. Na tym terenie koniczyny czerwonej nie sieje się lub występuje w małych ilościach.

11. Nostrzyki — kwitną w końcu maja aż do początku września i są bardziej miododajne w uprawie niż dziko rosnące. Pszczoły w dużych ilościach pozyskują z nich pyłek.

12. Gorczyca — kwitnie w 40 dniu po zasiewie przez 20 dni, silny zapach kwiatów przywabia pszczoły z dość dużych odległości.

13. Facelia (wiązka wrotyczowa) — kwitnie w 50 dniu po zasianiu przez 5 tygodni, ma bardzo wysoką miodajność na glebach bardzo dobrych. Uprawiana jest dla pszczół. Nie jest chętnie jedzona przez zwierzęta. Facelię można wsiewać w inne rośliny. Przez pszczelarzy jest zwana królową roślin miododajnych.

 

Logowanie