Właściwości lecznicze kitu pszczelego

Propolis jest materiałem budulcowym i służy między innymi do zabezpieczania przed wszelkimi uszkodzeniami struktury ula. Najważniejsze jest to, że ma właściwości antybakteryjne, które zapobiegają różnym infekcją w obrębie ula oraz osłaniają pszczelą społeczność przed zakażeniami. Dzięki kitowi pszczoły jako jedyne owady są wolne od

wszelkich bakterii i wirusów. Propolis w przeciwieństwie do miodu i pyłku nie posiada wartości odżywczej, ale ma bardzo silne i różnokierunkowe działanie biotyczne.

Kit pszczeli zbierany jest w czasie dokonywania przeglądów pni, oczyszczania i brakowania ramek. Otrzymuje się go głównie przy oczyszczaniu ramek nad stawkowych i gniazdowych przed umieszczeniem ich w magazynie. Z jednego pnia w ciągu roku można uzyskać 40-50 gram kitu.

Kit ma działanie przeciwbakteryjne, regenerujące i pobudzające metabolizm. Wykorzystywany jest w różnych postaciach wyciągu, maści, mączki propolisowej i kropli. W handlu spotyka się w postaci

proszku lub kawałków różnej wielkości.

Przed zastosowaniem należy sprawdzić czy nie ma się uczulenia poprzez posmarowanie skóry. Jeżeli po kilku godzinach nie wystąpią zaczerwienienia to można stosować kit wewnętrznie lub zewnętrznie. Kit pszczeli jest antybiotykiem i ma zastosowanie przy stanach zapalnych np. prostaty, przy chorobie nadciśnieniowej, przy zapaleniu nerek i wątroby, przy anginie, katarze, zapaleniu gardła oraz przeziębieniach i innych schorzeniach.

Bugumiła Śmierzchalska

 

Logowanie